Veteran Athletics 21 June

A Sevenoaks AC team met at Medway Park, Gillingham on the sunny evening of 21 June for the fourth session in the Southern Counties Veterans AC (Kent) league series.  This was a new venue for all, on a track with a 10 lane 100m straight.  In the sprints, we were missing Paul English, but Martin White compensated by taking third place in the 200m M35 sprint, our faster runner, in 27.4 seconds.  Ron Denney valiantly contested the M50 race, albeit an M75; and Geoffrey Kitchener was well clear in the M60 competition, in 29.2 seconds.
 
The other main track event was for 1500m.  Rob Peers ran with the M35s, breaking off from the high jump competition, and returning to it after his four laps, including a sprint finish.  Despite that interruption, he achieved second place in the high jump, with 1.35m, as was also recorded for Geoffrey Kitchener in the M60s.  Maurice Marchant was our other 1500m competitor, in the absence of Chris Desmond, who had been delayed en route to the stadium, and he picked up a time of 6 minutes 13.7 seconds in the M50 competition.
 
Maurice also took a fourth place in the M35 shot put, with David Simpson masquerading as an M50 in this event.  David was our best javelin competitor, achieving third M60 place with 22.48 metres, which should be worth a place in the top dozen M70 performers in the UK this year, even though the M60 competition uses a heavier weighted implement than is prescribed for M70s.Martin and Ron added to our points with third and fourth positions in their respective javelin events.
 
The final event was the 4 x 400m relay, with a team of Martin, Rob, Maurice and Geoffrey.  We managed to hold our own for a couple of laps, but thereafter lost contact and came home in fifth place.  Overall, we came fourth at the meeting and comfortably hold the same position in the series for our division.
 
The results are here.
 
The next meeting will be at Ashford on Friday, 5 July.  There will be 400m and 300m races, as well as pole vault, hammer and triple jump.  We are assisting Bromley Vets in running the triple jump event, so anyone (including injured) who is able to help out with this (e.g. wielding the rake or holding the tape measure) will be very welcome.  I shall be glad to hear from anyone who wishes to attend, whether as part of the team or as a helper or guest.  A lift should be available if needed.
 
Geoffrey
( This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. )

Knole Park Relay - June 11th

 

KNOLE HOUSE RELAY – Tue 11 June 2013 – RESULTS

 Congratulations to Clair Thornton and newcomers Judy Howells and Mike Fanning on their victory.


The results include the individual lap times for everyone. Below the team and individual results you will find a fastest lap ranking headed by Mike Fanning, closely followed by Gabe Morris, and below that a ranking of pace consistency across the 3 laps calculated as a % variation in lap time from the first lap. This ranking is headed jointly by Emily Faulkner and Jon Copping who both ran all 3 of their laps in exactly  the same time - the odds against that must be very long!

TEAM 1

 

 

 

 

 

Lap Times

Total Run Time

% variation from 1st lap for 2nd & 3rd laps

Aggregate pace variation %

Ron Denney

7.52; 7.51; 8.15

23.58

-0.21; 4.87

5.08

Happy Fisher

6.56; 6.45; 6.54

20.35

-2.62; -0.48

3.10

Gabe Morris

4.38; 4.52; 4.46

14.16

5.03; 2.88

7.91

Team Total

 

58.49 (5th)

 

 

David Simpson

11.35; 11.36; 11.25

 

0.14; -1.44

1.58

 

 

 

 

 

TEAM 2

 

 

 

 

Sylvia Lewis

8.00; 8.03; 8.05

24.08

0.63; 1.04

1.67

Jim Grant

5.47; 5.48; 5.51

17.26

0.29; 1.15

1.44

Rob Peers

6.09; 5.53; 5.42

17.44

-4.33; -7.32

11.65

Team Total

 

59.18 (7th)

 

 

 

 

 

 

 

TEAM 3

 

 

 

 

Emily Faulkner

7.04; 7.04; 7.04

21.12

0; 0

0

Jon Copping

6.27; 6.27; 6.27

19.21

0; 0

0

Andy Ashlee

4.58; 5.12; 5.12

15.22

4.70; 4.70

9.40

Team Total

 

55.55 (3rd)

 

 

Lesley Knight

9.07; 9.27; 9.24

27.58

3.66; 3.11

6.77

 

 

 

 

 

TEAM 4

 

 

 

 

Maria Ashlee

7.12; 7.25; 7.35

22.12

3.01; 5.32

8.33

Jane Morgan

6.28; 6.27; 6.30

19.25

-0.26; 0.52

0.78

Pauline Dalton

5.43; 5.49; 5.52

17.24

1.75; 2.62

4.37

Team Total

 

59.01 (6th)

 

 

 

 

 

 

 

TEAM 5

 

 

 

 

Rosie Draper

7.57; 8.14; 8.25

24.36

3.56; 5.87

9.43

Suzy Claridge

6.11; 6.19; 6.20

18.50

2.16; 2.43

4.59

Andy Evans

5.58; 6.28; 6.30

18.56

8.38; 8.94

17.32

Team Total

 

62.22 (9th)

 

 

 

 

 

 

 

TEAM 6

 

 

 

 

Olivia Pocock

6.45; 6.54; 6.59

20.38

2.22; 3.46

5.68

Duncan W-C

5.55; 6.00; 6.06

18.01

1.41; 3.10

4.51

Dan Witt

5.20; 5.29; 5.34

16.23

2.81; 4.38

7.19

Team Total

 

55.02 (2nd)

 

 

 

 

 

 

 

TEAM 7

 

 

 

 

Ursula Field-Werners

6.56; 7.04; 7.04

21.04

1.92; 1.92

3.84

Kim Pegg

6.26; 6.35; 6.45

19.46

2.33; 4.92

7.25

Marc Thatcher

5.30; 5.34; 5.37

16.41

1.21; 2.12

3.33

Team Total

 

57.31 (4th)

 

 

 

 

 

 

 

TEAM 8

 

 

 

 

Jenny Austin

7.36; 7.31; 7.48

22.55

-1.10; 2.63

3.73

Tony Ostlere

6.50; 6.56; 6.54

20.40

1.46; 0.98

2.44

Peter Ash

5.35; 5.46; 5.47

17.08

3.28; 3.58

6.86

Team Total

 

60.43 (8th)

 

 

 

 

 

 

 

TEAM 9

 

 

 

 

Clair Thornton

7.13; 7.20; 7.29

22.02

1.62; 3.70

5.32

Judy Howells

6.01; 6.08; 6.12

18.21

1.94; 3.05

4.99

Mike Fanning

4.38; 4.36; 4.40

13.54

-0.72; 0.72

1.44

Team Total

 

54.17 (1st)

 

 

 

FASTEST LAP RANKING

 

Mike Fanning

4.36

Gabe Morris

4.38

Andy Ashlee

4.58

Dan Witt

5.20

Marc Thatcher

5.30

Peter Ash

5.35

Rob Peers

5.42

Pauline Dalton

5.43

Jim Grant

5.47

Duncan Warwick-Champion

5.55

Andy Evans

5.58

Judy Howells

6.01

Suzy Claridge

6.11

Kim Pegg

6.26

Jon Copping

6.27

Jane Morgan

6.27

Happy Fisher

6.45

Olivia Pocock

6.45

Tony Ostlere

6.50

Ursula Field-Werners

6.56

Emily Faulkner

7.04

Maria Ashlee

7.12

Clair Thornton

7.13

Jenny Austin

7.31

Ron Denney

7.51

Rosie Draper

7.57

Sylvia Lewis

8.00

Lesley Knight

9.07

David Simpson

11.25

 

LAP CONSISTENCY RANKING

Aggregate 2nd & 3rd lap % variation from 1st lap

Emily Faulkner

0

Jon Copping

0

Jane Morgan

0.78

Mike Fanning

1.44

Jim Grant

1.44

David Simpson

1.58

Sylvia Lewis

1.67

Tony Ostlere

2.44

Happy Fisher

3.10

Marc Thatcher

3.33

Jenny Austin

3.73

Ursula Field-Werners

3.84

Pauline Dalton

4.37

Duncan Warwick-Champion

4.51

Suzy Claridge

4.59

Judy Howells

4.99

Ron Denney

5.08

Clair Thornton

5.32

Olivia Pocock

5.68

Lesley Knight

6.77

Peter Ash

6.86

Dan Witt

7.19

Kim Pegg

7.25

Gabe Morris

7.91

Maria Ashley

8.33

Andy Ashlee

9.40

Rosie Draper

9.43

Rob Peers

11.65

Andy Evans

17.32 

 

Veteran Athletics Friday 7 June

Paul E wins 100m

The third meeting in the Southern Counties Veterans AC (Kent) league series took place at Bromley on the evening of 7 June and for the second time running, we managed to fill every event spot in the Division 2 programme.
 
We had a highly successful set of sprints, with Paul English winning the M35 A stream 100m comfortably in 12.4 seconds, demolishing the club M40 best performance time which he held from last year and placing him in the first 15 of the UK rankings.  Martin White was second in the B stream with 13.8 seconds, over a second clear from the next runner; John Denyer helped out in the M50s; and Geoffrey Kitchener won the M60s in 14.3 seconds.
 
In the 800m races, our fastest runner was Chris Desmond, who dropped in to encourage the team and was then inveigled into joining us – he substituted for Rob Carr who, warding off leg injury, concentrated on discus instead.  Chris ran in 2 minutes 31.4 seconds which would have been enough to win the M50 event, but he joined stronger competition in the M35s.  Rob Peers achieved third place in the M35 B stream, despite having conducted a very strenuous club training session the night before; and a slightly faster time brought John Denyer fourth place in the M50s.
 
It is fair to say that none of our field event performances was spectacular, except for Paul English, whose first long jump attempt of 5.18m was an outright win in the M35s, a club M40 best performance by a long way and sufficient for twelfth place in the UK rankings. Unfortunately, he sustained a hamstring injury in this achievement - we wish him a speedy recovery.
 
Paul’s injury meant that he was unable to participate in the 4 x 200m relay, so Chris Desmond kindly stepped in to join Martin White, Rob Peers and Geoffrey Kitchener.  Although we had a good race, there is no doubt that we missed Paul – just over a second at the finish covered second, third and fourth places, and we were just shaved into fourth.  That also was our position for the total points for the meeting and we retain a solid fourth place in the overall series.
 
Our next meeting will be in the evening of Friday 21 June at the Black Lion Leisure Centre at Gillingham – a relatively new track where we have not competed before.  Events include 200m, 1500m, high jump, shot put, javelin and 4 x 400m relay.  I shall be glad to hear from anyone who wishes to attend, whether as part of the team or a guest.
 
I attach the results and a picture (above) of the M35m 100m finish – Paul English easing off at the finish, a comfortable win.
 
Geoffrey